Pokaż przykład MUSIC ON THE HEAD: Zderzenie z rzeczywistością -in search of the lost chord.

piątek, 24 maja 2013

Zderzenie z rzeczywistością   Od pewnego czasu nosiłem się z myślą zrobienia sobie cyklu zdjęć Stoczni Szczecińskiej. Na pamiątkę, w końcu nie wiadomo ile czasu jeszcze zakład postoi, a na ponowne uruchomienie przemysłu stoczniowego w Szczecinie raczej się nie zanosi. Chodząc z aparatem porobiłem trochę fotek, wlazłem nawet na teren stoczni, ale dorwała mnie ochrona i grożąc grzywną wywalili mnie na ulicę. W sumie to powinienem być zadowolony z ulgowego potraktowania, bo mogli po prostu przekazać mnie policji i tam bym się tłumaczył. Niestety, z uwagi na ten fakt, wolę nie publikować zdjęć robionych za bramą, żeby nie narazić siebie i ich na nieprzyjemności. 
   Ale idąc ulicą na tle stoczniowego krajobrazu ujrzałem sklep Biedronki. Kontrast pomiędzy zdarzeniami sprzed ponad czterdziestu lat, które tu miały miejsce, a biedronkową rzeczywistością uderzył mnie prosto w twarz. To chyba najlepsze podsumowanie tego co było i tego co teraz mamy.

9 komentarzy:

 1. przykre jest to, że Szczecin mimo tego, że niby się rozwija to jednak upada. Z prężnych i dobrze prosperujących regionalnych firm nie zostało nic. Jedynie Bosman, który i tak jest częścią Carlsberga....

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę z okien pokoju tą suwnice z napisem Stocznia Szczecińska. Relikt przeszłości, systemu, który, przypomnę, zbankrutował, a wraz z nim niewydolny, przestarzały przemysł.
  Nie zgodzę się, że Szczecin umiera. Proszę zobaczyć, ile w Szczecinie teraz buduje się nowych, ładnych biurowców, proszę zobaczyć jak pięknie po przebudowie, wraz z nowymi biurowcami, wygląda skrzyżowanie przy Bramie portowej. Oczywiście straszy jeszcze gmaszysko, puste, po Domu Towarowym Centrum ale to się wkrótce zmieni.
  Będzie jeszcze ładniej, jak wkrótce ukończą, bulwar wzdłuż Odry, jak powstanie Hanza Tower.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolega to niepoprawny optymista, tylko zazdrościć. Takie paskudztwa jak przy Bramie Portowej nie powinny powstać, czy tak trudno było nawiązać do sąsiedniej zabudowy? A co ma być w dawnym PDT bo nic ni słyszałem? Jeszcze powstają biurowce na Piastów, przy Danie też ale czy aby na pewno na to będą najemcy? Ochygen z dobre dwa lata miał pomieszczenia na wynajem.

   Usuń
 3. Mnie też zastanawia czy znajdą aż tylu chętnych na wynajem, ale przy takich inwestycjach chyba to zaplanowali.
  Akurat te przy Bramie Portowej podobają mi się, poprzedni tzw Grzybek to dopiero było straszydło, pozostał jeszcze jeden taki.
  W dawnym PDT będzie, po przebudowie też biurowiec.
  Ładnie na Piastów wygląda nowy budynek Politechniki - olbrzymia inwestycja.
  Będzie ładnie:
  http://www.thecity.com.pl/Biura/Wiadomosci/Hanza-Tower-powstanie-w-Szczecinie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja uważam, że przy starej zabudowie jaką niewątpliwie jest gmach Poczty przy Niepodległości powinien stanąć budynek o architekturze z epoki a tak wygląda wsiowato tak jak Hanza tower (bzdurna nazwa zresztą) przy starej Danie powinien nawiązywać do sąsiadującego budynku, a tak przenieśli projekt, który już gdzieś w Polsce widziałem, byle coś postawić. Grzybek był OK jak dla mnie.
   A że można zbudować ładną plombę można zobaczyć na Piłsudzkiego: http://img84.imageshack.us/img84/8923/isdsc00004.jpg
   Politechniki już nie ma tylko ZiUTek niestety

   Usuń
 4. Spójrz na tą zabudowę z innej perspektywy, z przystanku tramwaju numer 3 obok PDT w kierunku "w dół"
  Ja to wiedzę tak, cudne wrota, nowoczesne, ładna bliźniacza zabudowa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Za "gmachem" Poczty Polskiej, jest przecudny budynek. Dziś siedziba banku, kiedyś siedziba teatru.
  Rozpanoszyły się siedziby banków ponad miarę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ach..... my tu sobie gadu gadu, a przecież, nie byłoby tej rozmowy, gdyby nie autor tego bloga,
  Dawaj " chłopie" te "zakazane fotki" Ale już ;-)


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Heh, chyba jednak nie dam. Bo jak umieszczę to cholera wie, kto po mnie o 6 rano przyjedzie ;-)

   Usuń