Pokaż przykład MUSIC ON THE HEAD: Philips N4307 -in search of the lost chord.

niedziela, 18 listopada 2012

Philips N4307

Philips 4307


   Moje stare, niczym nie uzasadnione, marzenie posiadania magnetofonu szpulowego w końcu się ziściło! Kupiłem nieszczęśnika wraz z widocznymi na zdjęciu taśmami, oraz (niewidoczną na zdjęciu) pokrywą za oszałamiającą kwotę pięciu złociszy. Sprzęt oczywiście okazał się niesprawny, co zresztą w ogóle mnie nie zdziwiło, a nawet ucieszyło :-) Będzie coś do dłubania!
   Po włączeniu okazało się, że część elektryczna najprawdopodobniej jest sprawna, silnik pracuje, żaróweczki świecą, tylko taśma się nie kręci. Rozkręciłem sprzęcik.


   Zgodnie z przewidywaniami pasek napędowy bł przerwany. A raczej w ogóle go nie było. Eeee... To znaczy był... A wyglądał tak:


I tak:


A gdy go próbowałem ręką zabrać z wnętrza, to moje paluchy wyglądały tak:


   Okazało się, że gumowy pasek po tylu latach zmienił się w breję o konsystencji i właściwościach brudzących smoły... na moje nieszczęście resztki paska znajdują się na praktycznie wszystkich kółkach napędowych, dociskach i innych częściach mechanicznych. W ruch poszły kuchenne ręczniki papierowe:


   Duuuużo ręczników papierowych!!!!!
   A w środku na metalowym chassis znalazłem datę produkcji magnetofonu: 23.08.1968. Nieźle, nie? 44 lata... Nie dziwota, że pasek napędowy się przeobraził w wyższą formę stanu skupienia!
   Sprzęt jak na razie wygląda tak:


   I jest jeszcze poddawany zabiegom usuwania resztek paska napędowego, potem zostanie gruntownie oczyszczony, dostanie nowy pasek, złożę go do kupy i pochwalę się jak wygląda :-) Magnetofon jest monofoniczny, a kupiłem go, bo mam kilka szpul z taśmami nagranymi jeszcze przez mojego ojca z muzyką z radia Luxemburg i bardzo chcę je przesłuchać, więc spełnienie marzenia nie było tak do końca niczym nie uzasadnione...

5 komentarzy:

 1. Apitofon!

  Tak nazywałam to urządzenie jako dwulatka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziś dostałem taki magnetofon w wersji 2 prędkościowej. W latach 60 nie robili magnetofonów 4 ścieżkowych w dodatku tranzystorowych! Ten model jest z lat 80! mój pochodzi z 88 roku. Mogę prosić zdjęcie z tą datą bo jakoś mi ciężko uwierzyć, że to 68 rok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chce mi się go znów rozkręcać, ale zajrzyj sobie tutaj:
   http://www.radiomuseum.org/r/philips_maestro_4307_n4307_n_4307.html
   Widać, że magnetofon był produkowany w latach 1968-1973.

   Usuń
 3. Witam

  Podobny sprzęt wpadł mi ostatnio w ręce.
  Skąd wziąść/dobrać paski do tego egzemplarza?

  Pozdrawiam
  Bogzz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, już nie pamiętam jakiej długości był pasek (bo był jeden). Ale był cholernie długi... Poszukaj instrukcji serwisowej do swojego modelu, może tam coś znajdziesz. A jak nie, to przynajmniej będziesz wiedział jak pasek powinien być założony i wtedy można pomierzyć sznurkiem jaka powinna być jego długość.

   Usuń